Biuletyn Zrównoważonych Energetycznie Gmin
Wydanie 3
Zima/Wiosna 2012 [PL]
Artykuły [3 PL]
Wiadomości z krajów zaangażowanych w projekt come2CoM
44 burmistrzów z prowincji Limburgia podpisuje Porozumienie Burmistrzów
Seminarium nt. Porozumienia Burmistrzów i pomoc w opracowaniu SEAP w Danii
Modena pro-energetycznym miastem 2020
ENESCOM: końcowy zryw
Konkurs fotograficzny projektu City_SEC oraz wiadomości z Polski i Szwecji
Konkurs „Fotografia na rzecz zmian w Europie”
Wiadomości z Bielska-Białej w Polsce oraz z południowo-wschodniej Szwecji
ENNEREG „Regiony 202020"
Aktualne informacje na temat realizacji projektu ENNEREG
Kraj Basków oraz Kastylia i León, Hiszpania
Obwód Kowieński i Szyłokarczma, Litwa
Plany Działań na rzecz Zrównoważonej Energii dla wysp - Cyklad (Grecja) i Madery (Portugalia)
Energy for Mayors
Porozumienie Burmistrzów Cię potrzebuje, a projekt Energy for Mayors udzieli Ci wsparcia
Zbieranie lokalnych danych w celu oceny efektywności energetycznej i potwierdzenia szacunków – przyk
ENESCOM: końcowy zryw
Autor: Cristiano BOTTONE, ENESCOM Communications Officer, Italy -
Tłumacz: Patrycja PŁONKA, Energy for Mayors, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, Poland -
Jak dotąd w efekcie realizacji projektu ENESCOM do Porozumienia Burmistrzów przystąpiły 63 gminy. Miesiące te były pełne niespodzianek i niepozbawione trudności, czego przyczyną były głębokie zmiany zachodzące w Europie i na całym świecie. Jednakże wbrew oczekiwaniom prace postępują zgodnie z założeniami.
W niniejszym artykule przedstawiono dotychczasowe doświadczenia zdobyte w ramach projektu wraz z kilkoma przykładami sukcesów, zmian i porażek, jakie stały się udziałem członków projektu. Jest to chwila odpoczynku i refleksji przed końcowym zrywem, który będzie miał miejsce w 2012 r.
Gdy rzeczy zmierzają w dobrym kierunku
Większość partnerów projektu realizuje swoje zadania terminowo, trzymając się ustalonego harmonogramu. Postępuje tworzenie biur doradztwa energetycznego, realizacja działań promocyjnych, prace nad Planami Działań na rzecz Zrównoważonej Energii oraz organizacja spotkań i kursów doświadczalnych, do czego przyczynia się aktywne zaangażowanie polityków, personelu technicznego, mieszkańców, nauczycieli i pedagogów oraz innych interesariuszy.
Działania realizowane w ramach projektu ENESCOM zdają się przynosić oczekiwane efekty w zakresie zaangażowania gmin, podnoszenia świadomości i wspierania zmian.
Zdjęcie: Dzień Energii w miejscowości Qala, Malta
Gdy rzeczy zmierzają w złym kierunku
Niestety, musimy odnotować wycofanie się z projektu brytyjskiego partnera, czego powodem są problem organizacyjne. Było to nieoczekiwane, jednakże musimy zaakceptować fakt, że w tak dużej grupie jak nasza (14 partnerów z różnych krajów) tego typu nieprzewidziane wydarzenia mogą mieć miejsce.
Ośmielając się marzyć
Wspaniała niespodzianka dla zespołu projektu ENESCOM nadeszła z Francji, gdzie do Porozumienia Burmistrzów przystąpiło już 14 gmin. Tymczasem cel przyjęty dla tego regionu mówił o 2 lub 3 nowych sygnatariuszach Porozumienia. Zespół projektu traktuje to jako ogromny sukces lokalnego partnera. Zorganizowane przez niego spotkanie z dwoma pionierami okazało się prawdziwą inspiracją dla wielu gmin – interesująca lekcja na przyszłość.
Sztuka ewolucji
Jak powszechnie wiadomo Grecja przeżywa teraz ciężki okres. Dlatego też interesująca może okazać się informacja, że nawet w tak trudnych warunkach pracy, możliwe okazało się rozruszanie działań projektowych.
Gminy, które pierwotnie stanowiły grupę docelową lokalnego partnera projektu ENESCOM, przestały istnieć w trakcie reorganizacji podziału administracyjnego kraju, a obszary, które obejmowały, są teraz częścią gminy Patras. Mimo to zdecydowano się uruchomić dwa lokalne biura doradztwa energetycznego, oferujące swoje usługi szkołom, mieszkańców i lokalnym interesariuszom. Burmistrz Patras, Pan Dimaras, był obecny na otwarciu i przed kamerami wyliczył swój ślad węglowy. Informacje o tym wydarzeniu znalazły się w wielu lokalnych gazetach, stacjach telewizyjnych, stacjach radiowych oraz na portalach internetowych.
Personel projektu ENESCOM ocenia teraz strategie wsparcia działań Patras związanych z Porozumieniem Burmistrzów i, jeżeli ta zmiana okaże się wykonalna, w efekcie zrealizujemy na tym obszarze o wiele szersze działania niż początkowo planowano.
Końcowy zryw
W ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy świadkami rozwoju prac nad Planami Działań na rzecz Zrównoważonej Energii (SEAPami) w każdym z krajów uczestniczących w projekcie, jak również wielu międzynarodowych spotkań dotyczących działań technicznych i politycznych. Będzie to długi końcowy zryw, który w kontekście rosnących kosztów energii i nowego globalnego zobowiązania do redukcji emisji CO2 z każdym dniem wydaje się coraz ważniejszy i pilniejszy. Zatem do pracy...
Zdjęcie: Spotkanie w ramach projektu ENESCOM dotyczące SEAPów