Biuletyn Zrównoważonych Energetycznie Gmin
Jesienią 2010 roku ukazało się 1. wydanie Biuletynu Zrównoważonych Energetycznie Gmin, w którym przedstawiono pięć projektów ukierunkowanych na zrównoważony rozwój energetyczny gmin, finansowanych z programu Inteligentna Energia dla Europy (IEE), których realizatorzy zdecydowali się połączyć siły, aby wspólnie promować innowacyjne lokalne działania, które mogą zainspirować miasta i regiony do osiągania unijnych celów w zakresie emisji gazów cieplarnianych, efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Niniejsze drugie wydanie biuletynu zawiera prezentację najciekawszych działań, które zostały zrealizowane w ramach wspomnianych pięciu projektów, tj. ENNEREG, Energy for Mayors, City_SEC, come2CoM oraz ENESCOM, w ciągu pierwszego roku ich realizacji.
Zdjęcie: Architektura bioklimatyczna na wyspie Naxos. © Ministerstwo Kultury i Turystyki
ENNEREG "Regiony 202020"
Promocja lokalnych i regionalnych działań na rzecz zrównoważonej energii w ramach sieci Regiony 202020
Sieć Regiony 202020 ma za zadanie zainspirować regiony UE do podjęcia się realizacji celów unijnej polityki klimatyczno-energetycznej (cele 3x20).
Z niniejszego artykułu dowiesz się więcej na temat postępów 12 Pionierskich Regionów projektu ENNEREG w realizacji działań mających uczynić z nich regiony zrównoważone energetycznie, jak również dowiesz się, jak sam możesz promować swój region lub gminę i wnieść wkład w rozwój zawartości strony internetowej sieci.
Zdjęcie: Wdzydzki Park Krajobrazowy (Źródło: www.wrotapomorza.pl/pl)
Wspieranie zrównoważonego rozwoju energetycznego w Walii
W dniach 12-15 kwietnia 2011 roku, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii, zorganizowano w hrabstwie Carmarthenshire imprezę zatytułowaną, Carmarthenshire staje się zieleńsze każdego dnia, Impreza ta zakończyła się ogromnym sukcesem. W jej ramach zorganizowano szereg wydarzeń i działań, których celem była edukacja społeczeństwa w zakresie zmian klimatu. Poszczególnym grupom społecznym zaoferowano również udział w darmowym szkoleniu na temat fermentacji beztlenowej. Celem szkolenia jest promocja i rozpowszechnienie informacji na temat korzyści związanych z przetwarzaniem odpadów spożywczych pochodzących z gospodarstw domowych na drodze fermentacji beztlenowej.
Zdjęcie: Uczniowie z Ysgol Maes Y Morfa w Walii uczestniczą w warsztatach dotyczących efektywności energetycznej
Wielkopolska promuje inicjatywę pn. Porozumienie Burmistrzów
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (UMWW) we współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Polska Sieć „Energie Cités” (pierwsza polska Struktura Wspierająca Porozumienie Burmistrzów) zorganizował 23 marca 2011 r. konferencję pn. „Porozumienie Burmistrzów – inicjatywa Komisji Europejskiej w świetle potencjału energetycznego Wielkopolski”. Konferencji towarzyszyła wystawa banerów zatytułowana „Dobra Energia". Niedługo po konferencji Gmina Jarocin jako pierwsza gmina z Wielkopolski została członkiem Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités”. Stosowna uchwała została podjęta przez Radę Gminy Jarocin 19 kwietnia 2011 r.
Zdjęcie: pracownicy UMWW przed wystawą „Dobra Energia” - 23 marca 2011
Plan w zakresie ochrony klimatu, powietrza i energii dla regionu Rodan-Alpy
6 grudnia 2010 roku Prefekt Regionu Rodan Alpy dokonał oficjalnego rozpoczęcia prac nad Regionalnym Planem w zakresie Ochrony Klimatu, Powietrza i Energii (Schéma Régional Climat Air Énergie - SRCAE). Będzie to wyjątkowy dokument strategiczny, który integruje kwestie związane z ochroną klimatu, ochroną powietrza i energią, określając kierunki działań w takich obszarach jak kontrola zapotrzebowania na energię, poprawa efektywności energetycznej, rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii czy adaptacja do zmian klimatu.
Pięć gmin podpisuje Porozumienie Burmistrzów w trakcie Pierwszych Pomorskich Dni Energii
Pięć pomorskich gmin - Gdynia, Gniewino, Hel, Kościerzyna oraz Władysławowo – podpisało Porozumienie Burmistrzów w trakcie Pomorskich Dni Energii, zorganizowanych w Gdańsku (Polska) w dniach 15-17 kwietnia 2011 roku.
Energy for Mayors
Zestaw narzędzi i metodologii dla Struktur Wspierających jest już dostępny!
W trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii 2011 (EUSEW 2011) miała miejsce premiera zestawu narzędzi i metodologii dla Struktur Wspierających (tzw. Toolbox of Methodologies), który został opracowany w ramach projektu Energy for Mayors.
Ten ciągle rosnący zbiór różnego rodzaju zasobów i metodologii, opracowanych w wielu językach i obejmujący wiele różnych zagadnień, stanowi część tzw. „pakietu wsparcia” stworzonego przez partnerów projektu dla organizacji, które pomagają miastom i miejscowościom z całej Europy w opracowaniu Planów Działań na rzecz Zrównoważonej Energii (SEAP-ów).
Inicjatywy energetyczne Prowincji Huelva
Prowincja Huelva jest położona na południu Hiszpanii, w zachodniej części Autonomicznej Wspólnoty Andaluzji, przy granicy z Portugalią. Jako Struktura Wspierająca Porozumienie Burmistrzów, Prowincja Huelva pomaga gminom zlokalizowanym na swoim terenie w opracowaniu i przedłożeniu Planów Działań na rzecz Zrównoważonej Energii (SEAP). Jej działania uwzględniają również podnoszenie świadomości mieszkańców i angażowanie ich w działania na rzecz ochrony klimatu.
Zdjęcie: Pani José Cortil z dumą wręcza Plany Działań na rzecz Zrównoważonej Energii (SEAP) opracowane dla gmin z Prowincji Huelva Panu Romanowi Doubravie z Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej (DG ENER). Wydarzenie ma miejsce w Brukseli w trakcie EUSEW 2011.
Chorwacja – ruch na rzecz zrównoważonej energii
Miasto Zagrzeb, jeden z partnerów projektu Energy for Mayors, pomaga w opracowaniu Planów Działań na rzecz Zrównoważonej Energii (SEAP) siedmiu innym chorwackim miastom. Wszystkie z nich są sygnatariuszami Porozumienia Burmistrzów. W trakcie Tygodnia Energii, który miał miejsce w Zagrzebiu w dniach 4 – 9 kwietnia 2011 roku, w Starym Ratuszu odbyło się uroczyste podpisanie „Porozumienia w sprawie pomocy technicznej i finansowej w opracowaniu i wdrożeniu SEAP-ów”.
Zdjęcie: „Porozumienia w sprawie pomocy technicznej i finansowej w opracowaniu i wdrożeniu SEAP-ów”
Gmina Leivi stawia na turystykę
28 marca 2011 roku Leivi - licząca 2 322 mieszkańców gmina położona w Prowincji Genua (Włochy) - przyjęła Plan Działań na rzecz Zrównoważonej Energii (SEAP). Leivi była drugą gminą w Prowincji, która przystąpiła do Porozumienia Burmistrzów, zobowiązując się do ograniczenia emisji CO2 o ponad 20% do 2020 roku. Interesujące jest podejście, jakie ta mała gmina zastosowała w swoim SEAP - skupiła się ona na elementach, które umożliwią poprawę jakości życia mieszkańców oraz będą stymulowały rozwój jej gospodarczy.
ENESCOM w działaniu
Działania realizowane w ramach projektu ENESCOM nabierają tempa. Lokalne zespoły rozpoczęły pracę w terenie, organizując spotkania i seminaria przeznaczone dla przedstawicieli samorządów lokalnych oraz innych interesariuszy. Każdy z partnerów zorganizował już spotkania z pionierskimi sygnatariuszami Porozumienia, wydał komunikaty prasowe, wziął udział w programach telewizyjnych i – ogólnie rzecz biorąc - prowadził szeroko zakrojone działania komunikacyjne. Ponadto w Słowenii i we Włoszech uruchomiono specjalne programy szkoleniowe dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Zdjęcie: Burmistrzowie ze Związku Gmin Valle del Samoggia po szkoleniu zorganizowanym w ramach projektu ENESCOM
Najświeższe wiadomości z krajów zaangażowanych w projekt come2CoM
Realizacja projektu come2CoM osiągnęła półmetek. Opracowane na potrzeby poszczególnych krajów kampanie promujące Porozumienie Burmistrzów oraz pomoc w opracowaniu Planów Działań na rzecz Zrównoważonej Energii (SEAP) zapewniona władzom lokalnym przynoszą pierwsze rezultaty:
ZEROHEROES - Prowincje Siena (Włochy) i Limburg (Belgia) chcą być neutralne pod względem emisji CO2
W 2009 roku Prowincja Limburg wyraziła ambicję, by cały swój obszar uczynić neutralnym pod względem emisji CO2, co stworzyło idealne warunki do realizacji projektu come2CoM. W międzyczasie równie ambitny cel wyznaczyła sobie Prowincja Siena: stać się wolną od dwutlenku węgla do 2015 roku.
Wiadomości z Austrii, Wielkiej Brytanii, Danii oraz Niemiec
Poniższy artykuł zawiera podsumowanie działań zrealizowanych w ramach projektu come2CoM w Bregencji (Austria), Cardiff (Wielka Brytania), regionie Kronoberg (Szwecja), na Zelandii (Dania) oraz w Nadrenii Północnej - Westfalii (Niemcy).
Zdjęcie: Konferencja zorganizowana przez Agencję Energetyczną Południowo-Wschodniej Szwecji (ESS) w jednej z gmin regionu Kronoberg
City_SEC - rok później
W ciągu roku współpracy na rzecz promocji lokalnego planowania energetycznego wśród 49 gmin z 8 krajów zaangażowanych w projekt City_SEC, partnerom projektu udało się zrealizować szereg działań mających na celu podniesienie świadomości lokalnej co do wagi wspierania realizacji unijnych celów energetycznych w ramach Porozumienia Burmistrzów. Co bardziej istotne, do maja 2011 roku większość spośród gmin zaangażowanych w projekt podpisała Porozumienie Burmistrzów, zobowiązując się do przekroczenia unijnych celów w zakresie energii.
Zdjęcie: Wizyta studyjna zorganizowana w ramach projektu City_SEC w Växjö – Luty 2011