Biuletyn Zrównoważonych Energetycznie Gmin
Wydanie 1
Jesień 2010
Artykuły [1 PL]
Przedmowa
Pięć nowych projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju energetycznego gmin finansowanych z programu
Energy for Mayors pomaga Strukturom Wspierającym
ENESCOM – Tożsamość Energetyczna Gmin
come2CoM wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji miast i gmin w zakresie wdrażania zrównoważonej
Promocja Porozumienia Burmistrzów
Växjö - „Najzieleńsze z miast” może osiągnąć jeszcze więcej
City_SEC wspiera zrównoważony rozwój energetyczny gmin
ENNEREG "Regiony 202020"
Regiony na rzecz zrównoważonego rozwoju
Przedmowa
Autor: Valérie BENARD, Project Officer – Energy Efficiency Unit, EACI, Belgium -
Tłumacz: Patrycja PŁONKA, Energy for Mayors, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, Poland -
Ponad 70% ludności Europy żyje w miastach, które wykorzystują ogromne ilości energii. W świetle olbrzymich wyzwań energetycznych stojących przed Europą, Unia Europejska (UE) zwróciła uwagę na wagę lokalnych i regionalnych inicjatyw na rzecz redukcji zużycia energii i emisji CO2 oraz wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Komisja Europejska wdrożyła kluczową inicjatywę pn. Porozumienie Burmistrzów, by dać władzom publicznym możliwość reakcji na zmiany klimatu oraz stworzyć platformę wymiany doświadczeń i współpracy. Olbrzymie poparcie dla tej inicjatywy ze strony władz lokalnych i regionalnych, z których już ponad 1900 zostało sygnatariuszami Porozumienia i zobowiązało się do opracowania i wdrożenia planów działań na rzecz zrównoważonej energii, jest niezwykle zachęcające. Ich działania w znaczący sposób przyczyniają się do osiągnięcia unijnych celów i zapewnienia zrównoważonej energetycznie przyszłości dla nas wszystkich.
Program Inteligentna Energia dla Europy (IEE) oferuje władzom publicznym wsparcie techniczne finansując portal ManagEnergy, mający na celu pomoc podmiotom z sektora publicznego i ich doradcom w podejmowaniu działań na rzecz efektywności energetycznej i wykorzystania energii odnawialnej. Program finansuje także europejskie projekty z tego zakresu. Władze publiczne stanowią jedną z głównych grup docelowych programu i są szczególnie aktywne w obszarze „zrównoważonego rozwoju energetycznego społeczności lokalnych”.
Nowy portal ManagEnergy, uruchomiony we wrześniu 2010 roku
Projekty z zakresu zrównoważonego rozwoju energetycznego gmin przedstawione w niniejszym biuletynie otrzymały dofinansowanie z programu IEE w ramach naboru wniosków, który miał miejsce w 2009 roku, a ich głównym celem jest pomoc gminom w przystąpieniu do Porozumienia Burmistrzów oraz w wywiązaniu się z wynikających z tego zobowiązań. Ich realizatorzy pomogą gminom w całościowym ujęciu problematyki zrównoważonego rozwoju energetycznego, jak również we wzmocnieniu współpracy pomiędzy wszystkimi istotnymi interesariuszami. Realizatorzy ww. projektów nawiązali ścisłą współpracę, by zapewnić maksymalny efekt synergii, zarówno z punktu widzenia rozpowszechniania działań jak i rezultatów. Jesteśmy przekonani, że projekty te w znaczący sposób przyczynią się do osiągnięcia celów unijnej polityki klimatyczno-energetycznej (3x20%) oraz zapewnią wdrożenie konkretnych działań prowadzących do osiągnięcia zrównoważonego energetycznie stylu życia w społeczeństwach całej Europy.
Życzę państwu miłej lektury i wierzę, iż artykuły, które w ciągu najbliższych trzech lat zostaną opublikowane w niniejszym Biuletynie Zrównoważonych Energetycznie Gmin dadzą państwu do myślenia oraz będą stanowiły inspirację do działania.
Valérie Benard
Więcej informacji na temat programu Inteligentna Energia dla Europy można znaleźć pod adresem:
ec.europa.eu/intelligentenergy