Biuletyn Zrównoważonych Energetycznie Gmin

 Kalendarz Wydarzeń | Artykuły | Zarejestruj się, aby otrzymywać niniejszy biuletyn elektroniczny


Regions202020 logo ENESCOM logo Come2CoM logo CITY_SEC logo Energy for Mayors logo

Wydanie 1
Jesień 2010

iee2010

Pięć nowych projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju energetycznego gmin finansowanych z programu „Inteligentna Energia dla Europy” (IEE)

Autor: Katy HALL, ENNEREG Communications Officer, CPL Scientific Publishing Services Ltd, United Kingdom -

Tłumacz: Patrycja PŁONKA, Energy for Mayors, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, Poland -

W maju 2010 roku realizatorzy pięciu projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju energetycznego gmin, finansowanych z programu „Inteligentna Energia dla Europy” (IEE), połączyli siły, by wspólnie rozpowszechniać wiadomości i informacje na temat innowacyjnych lokalnych działań, które mogą zainspirować miasta i regiony do osiągania unijnych celów w zakresie emisji gazów cieplarnianych, efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, które zostały ustalone dla 2020 roku.

Realizatorzy owych pięciu projektów - zatytułowanych ENNEREG, Energy for Mayors, City_SEC, come2CoM i ENESCOM i obejmujących swoim zasięgiem ponad 100 gmin z całej Europy - podjęli się wydawania wspólnego biuletynu, który w kilku wersjach językowych rozsyłany będzie do tysięcy podmiotów zainteresowanych zrównoważonym rozwojem energetycznym.

Realizatorzy 5 projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju energetycznego gmin, obejmujących swoim zasięgiem ponad 100 gmin z obszaru UE, łączą siły

Wymienione powyżej projekty łączy wspólny cel – jest nim zademonstrowanie, w jaki sposób gminy mogą odegrać kluczową rolę w osiąganiu celów unijnej polityki klimatyczno-energetycznej ustalonych dla 2020 roku, do których należą: ograniczenie o minimum 20% emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie o 20% efektywności wykorzystania energii oraz  zwiększenie do 20% udziału energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym [1].

Cel ten zostanie osiągnięty poprzez pomoc lokalnym i regionalnym interesariuszom w opracowaniu Planów Działań na rzecz Zrównoważonej Energii (SEAP) i projektów z tego zakresu (SEP), zachęcenie gmin do przystąpienia do  Porozumienia Burmistrzów (www.eumayors.eu)  i udzielenie im pomocy w wywiązaniu się z wynikających z tego zobowiązań, a także poprzez wymianę doświadczeń umożliwiającą powielanie istniejących dobrych praktyk na terenie całej Unii Europejskiej.

W niniejszym pierwszym wydaniu biuletynu pokrótce przedstawiono wymienione pięć projektów oraz niektóre z podjętych już w ich ramach działań.

Biuletyn ten jest prowadzony na stronie internetowej sieci Regiony 202020, gdzie znaleźć można także kalendarz wydarzeń związanych z problematyką zrównoważonego rozwoju energetycznego na szczeblu lokalnym.

Aby otrzymywać niniejszy biuletyn oraz dalsze informacje na temat działań i wydarzeń związanych z problematyką zrównoważonego rozwoju na szczeblu lokalnym, zarejestruj się na stronie:  www.regions202020.eu/register-en


 [1] Unijne cele 3x20%: pakiet ambitnych celów z zakresu ochrony klimatu i wykorzystania energii, które mają zostać osiągnięte do 2020 roku.  Należą do nich: ograniczenie o minimum 20% emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie do 20% udziału energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym UE oraz ograniczenie o 20% zużycia energii pierwotnej poprzez podniesienie efektywności jej wykorzystania. Więcej informacji: ec.europa.eu/climateaction/