Biuletyn Zrównoważonych Energetycznie Gmin

 Kalendarz Wydarzeń | Artykuły | Zarejestruj się, aby otrzymywać niniejszy biuletyn elektroniczny


Regions202020 logo ENESCOM logo Come2CoM logo CITY_SEC logo Energy for Mayors logo
logo city sec 3

Regionalne agencje rozwoju i agencje energetyczne wspierają zrównoważony rozwój energetyczny gmin, by wspólnie stać się aktywnymi uczestnikami rynku energii w Europie

Autor: Lucia CATALANI, City_SEC Project Coordinator, Italy -

Tłumacz: Patrycja PŁONKA, Energy for Mayors, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, Poland -

U podstaw projektu City_SEC leży potrzeba wsparcia lokalnych i regionalnych decydentów, by przystąpili do  Porozumienia Burmistrzów i osiągnęli jego cele, zwłaszcza w tych regionach, w których jak na razie niewiele gmin należy do Porozumienia.

Celem projektu City_SEC jest sporządzenie wyjściowej oceny zużycia energii oraz opracowanie Planów Działań na rzecz Zrównoważonej Energii (SEAP) dla 44 gmin, co ma pomóc im w osiągnięciu zrównoważonego rozwoju energetycznego. 44 zaangażowane w projekt gminy uzyskają ze strony konsorcjum projektu pomoc w  przystąpieniu do inicjatywy pn. Porozumienie Burmistrzów oraz w opracowaniu działań, które umożliwią im przekroczenie celów polityki klimatyczno-energetycznej UE (cele 3x20%).

Działania w projekcie rozpoczęło utworzenie z zaangażowanych w niego gmin sześciu grup zwanych City_SEC. Każda City_SEC dzieli wspólną strategię redukcji emisji CO2 i poprawy efektywności energetycznej w regionie. Konsorcjum projektu podejmie się organizacji szkoleń oraz działań o charakterze informacyjnym, mających na celu podniesienie świadomości i potencjału członków City_SEC w zakresie zrównoważonego rozwoju energetycznego, w tym przede wszystkim świadomości i potencjału lokalnych i regionalnych decydentów oraz mieszkańców.

W ramach projektu City_SEC przeanalizowana zostanie także rola, jaką Regionalne Agencje Rozwoju (RAR) mogą odegrać we wdrażaniu inicjatywy pn. Porozumienie Burmistrzów i - w oparciu o doświadczenia  pięciu uczestniczących w projekcie RAR - sporządzone zostaną rekomendacje w tym zakresie. Wśród głównych planowanych rezultatów projektu znajdują się:

  • 44 Plany Działań na rzecz Zrównoważonej Energii;
  • 44 Wyjściowe Oceny Zużycia Energii sporządzone w wybranych gminach;
  • 44 nowych sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów;
  • 6 grup gmin o nazwie City_SEC, złożonych z przynajmniej 5 członków każda, które wspólnie wezmą udział w podnoszących świadomość energetyczną działaniach: 1 międzynarodowej podróży studyjnej, 5  lokalnych wizytach studyjnych oraz 4 sesjach szkoleniowych w każdej City_SEC.