Fenntartható Energia Közösségek Híreket

 Események Napló | Hírek | Regisztráljon, hogy megkapja ezt az e-hírlevél


Regions202020 logo ENESCOM logo Come2CoM logo CITY_SEC logo Energy for Mayors logo
logo enescom 150hn

A közösségek energia identitása

Szerző: Cristiano BOTTONE, ENESCOM Communications Officer, Italy -

Fordító: Andrea SZABÓ, KEK Foundation, Hungary

ENESCOM Project participants at the Kick-off Meeting in Monteveglio (Italy)
ENESCOM projekt Kick-off Meeting partner találkozó Montevegilo-ban (Olaszoroszág)

Az ENESCOM projekt célja, hogy támogassa 70 új önkormányzat csatlakozását a Polgármesterek Szövetségéhez, és elősegítése a Fenntartható Energia cselekvési tervek (SEAPs) elfogadását ezeken a településeken. Ez biztosítja az érintett közösségek energia-fogyasztási szokásainak elmozdulását a hatékonyság és a fenntarthatóság felé.

Az ENESCOM csoportot 14 partner alkotja az EU-ból, és a kövekező eredményekért dolgozik:

  • Közös jelentés az energiafogyasztás és a CO2 kibocsátásról, valamint szükségletek/lehetőségek, helyi tervek és szabályozások, energia technológiák és jó gyakorlatok az EU 20 régiójában

    Ez biztosítani fogja, hogy a közhivatalok és az érintettek egyszerű és átlátható információhoz jussanak, amely megalapozza a jővőbeni tevékenységeikre vonatkozó terveiket.
  • Helyi és regionális energiával foglalkozó irodák (info pontok) elindítása: képzések szervezezése, információ terjesztése és figyelemfelkeltéssel kapcsolatos tevékenységek szervezése

    A projekt a rendszeres információszolgáltatással, tréningekkel és figyelemfelkeltéssel kapcsolatos tevékenységek által, biztosítani fogja a helyi közösségek számára a szükséges eszközöket, hogy a megfelelő kulturális attitüdöket kifejlesszék olyan témák irányába, mint például az emmisziócsökkentés és a fenntartható humán tevékenységek.
  • Fenntartható enrgia mérésének elindítása mindegyik partner régióban

    A SEAP tervek kidolgozásán keresztül az ENESCOM projekt hozzájárul a emissziós irányvonalak megfelelő megvalósításához és a fenntartható energia fejlesztéséhez.

A helyi közösségeink energia szempontjából történő átszervezése minden bizonnyal központi szerepet fog játszani a folyamatban lévő az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentésében és a fenntartható energiatermelésben és -fogyasztásban. Ami a releváns tevékenységek fontosságát illeti helyi szinten, nincs kétség a legfontosabb eredmények elérésében. Komplex kihívásról beszélünk, melynek az egyik elengedhetelen eleme a figyelemfelkeltés: energia szempontjából a közösségek saját identitásának tudata. Milyen jellegű az energia felhasználása? Hogyan fogyasztunk? Mennyit? Ez milyen következményekkel jár?

ENESCOM első célja időrendi sorrendben a projektek által érintett közösségek energetikai identitásának meghatározása. Kulcsfeladat, hogy eltalálják a megfelelő módszert, amelyet könnyen átvehetnek más közösségek, valamint a közösségek energetikai identitásáról szóló összehasonlítható eredményeket meghatározzák. Tény, hogy ezt a fajta kihívást nehéz kezelni, és a többoldalú projekteknek valóban ez az egyik legnagyobb értéke – egy jó lehetőség arra, belelássunk a hatalmas rendszer összetettségébe, amit Európának hívunk.

Az energetikai identitás meghatározása - "energia leltár alapjai" - alapvető kiindulópontja az információs pontok megvalósításának és felállításának, képzési programoknak, figyelemfelkeltéssel kapcsolatos tevékenységeknek, az érintettek bevonásának, tevékenységeknek és emisszió-csökkentési terveknek, a közösségen belül.

Előzetes kutatással és informális konfrontációval a partnerek megállapították, hogy a helyi önkormányzatok gyakran nem rendelkeznek a szükséges információkkal a hatékony intézkedések tervezéséhez. A következő néhány hónapban valamennyi partner a szükséges adatok összegyűjtésével fog foglalkozni a saját területén. Ezen információk összegyűjtése és kezelése, alapját képezi az ENESCOM soron következő fázisának, és egy értékes adatbázist nyújt a hatóságok és az érdekelt felek számára.

A gyűjtött adatok lehetővé teszik a fenntartható energia cselekvési tervek megfogalmazását, amelyet a Polgármesterek Szövetsége megkövetelt: egy jelentős kihívás, különös tekintettel a jelenlegi pénzügyi helyzetre, ami megnehezíti az önkormányzatok helyzetét a pénzügyi támogatások szerzésében, például fenntartható energergetikai projektek terén. Egy nagyon kreatív megközelítés szükségességét vetítjük előre, hogy meghatározzuk a hatékony - és pénzügyileg fenntartható - utakat a helyi intézkedésekhez.