Новини от Общността относно устойчивото развитие на енергетиката


Regions202020 logo ENESCOM logo Come2CoM logo CITY_SEC logo Energy for Mayors logo
logo come2com 4

“Най-зеленият град” може повече! Пример за успешен план за действие за устойчиво развитие в областта на енергетиката - гр. Växjö (Векшьо), Швеция

Автор: Katrin JULLIEN, come2CoM Project Coordinator (2010-11), Germany / Meike LÖHR, come2CoM Project Coordinator (2011-2012), Beratungs- und Service-Gesellschaft Umwelt mbH, DE -

Växjö “Europe’s Greenest City” Популяризирането на Конвента на кметовете чрез оказване на подкрепа при изготвянето на план за действие за устойчиво развитие в областта на енергетиката е същността на проекта come2CoM. В интервю за come2CoM, г-н Хенрик Йохансон, инспектор по опазването на околната среда от Векшьо (Швеция), изтъкна важността на плановете за действие в борбата с промените на климата.

 Векшьо, “Най-зеленият град в Европа”. Фотографията е публикувана със съгласието на г-н Хенрик Йозефсон, гр. Векшьо

come2Com: В гр. Векшьо вече беше свършена много работа по намаляването на емисиите CO2. Защо "най-зеленият град в Европа" подписа Конвента на кметовете и изготви план за действие за устойчиво развитие в областта на енергетиката като допълнение към другите си програми за икономии на енергия?

Хенрик Йохансон: Идеята за подписването на Конвента е местните власти да покажат, че имат воля да стигнат по-далеч, отколкото е заложено в целите на ЕС относно борбата с промените на климата. И дори ако Векшьо е изпълнил това, ние все още мислим, че е важно да се изтъкне, че намаление от 20 % не е одстатъчно и че е възможно да се отиде твърде далеч на местно равнище. Що се касае до плана за действие, ние мислехме, че не е необходимо да се откриват нови и нови неща през цялото време. През 2007 г. ние назначихме местна комисия по въпросите на климата във Векшьо, която имаше за цел да идентифицира задачите, които трябваше да бъдат изпълнени на местно равнище. Окончателния доклад на комисията всъщност беше нашия план за действие. През следващите години ние ще работим върху нов енергиен план за Векшьо, който, когато бъде завършен, да замести настоящия план за действие.

VäxjöВекшьо. Фотографията е публикувана със съгласието на г-н Хенрик Йозефсон, гр. Векшьо

come2Com: Привличането на заинтересовани страни е ключов етап в прилагането на плана за действие. Кой участва във Вашия план и как?

Henrik Johansson: Нашият план за действие беше разработен в рамките на един сравнително дълъг период от време и е част от програмата на гр. Векшьо за премахване на изкопаемите горива. Когато беше създадена през 90-те години на миналия век, ключово за програмата беше привличането на политически фигури, власти, НПО, университети и граждани. Това многостранно участие беше постигнато посредством семинари, кръгли маси и др. Местната комисия по въпросите на климата се състоеше от общински кадри, служители на енергийната компания, енергийната агенция на Югоизточна Швеция, университета и местни фирми. По време на многобройните заседания експерти споделиха знанията си с другите участници.

come2Com: Изглежда, че до 2050 г. Векшьо ще бъде град, който не употребява изкопаеми горива. Трудно е обаче да се постигне значително намаляване на емисиите CO2 в транспортния сектор. Какви дейности и ключови мерки са предвидени в този сектор?

Henrik Johansson: Целта на Векшьо сега е да се превърне до 2030 г. в град, свободен от изкопаеми горива. Трудно е - 80 % от всички емисии във Векшьо идват от транспорта и тежката индустрия, докато останалото е от енергетиката. Докато енергийния сектор е базиран на местно равнище, е по-лесно да се постигнат добри резултати, но що се касае до транспорта, ние зависим до голяма степен от глобалните тенденции. Общината не може да решава какъв тип превозни средства или гориво могат да бъдат използвани. Въпреки това, ние можем да насърчаваме добрия избор, например да улесним населението да се придвижва с велосипеди. От 2012 г. ще започнем да събираме органичния битов отпадък с цел производството на биогаз. Биогазът тогава ще се използва от битови потребители и бизнеса. Въпреки това, емисиите CO2 ще намалеят само с 1-2 % на глава от населението. Така че, на местно ниво трябва да работим към промяна на отношението и поведението си, но също така имаме нужда от подкрепа от правителството и ЕС що се касае до законодателството. Това е много амбициозна цел, която сме си поставили до 2030 г., но нещата могат драстично да се променят само за няколко години.

CO2 emissions and economic growth in Växjö Емисиите CO2 и икономическия растеж във Векшьо